Kertünkben, vagy a házunk körül a telek "domborzati viszonyai" miatt szükségünk lehet támfal építésére. A támfalak többfélék lehetnek: betonból, téglából, facölöpökből, kőből, és mostanában elterjedőben van a flórakosár is.
1. Az ára alapján. Minél egyszerűbb, dísztelenebb, annál olcsóbb.
2. A környezet alapján. Egy harsogó virágkavalkád, vagy színes mediterrán közegben csúnya a betonszín. Ugyanakkor egy színtelenebb kertbe, vagy ahol nincs szem előtt megfelelő az egyszerűbb is.
3. Végül, amit gyakran elfelejtenek. Milyen növény fog belekerülni? Ha nagy növényekkel, kúszókkal, terülőkkel, akarjuk befuttatni, nem kell a dekoratívabb, mert lehet, hogy semmi nem fog látszódni belőle. Viszont, ha apró ( évelők, egynyáriak, fűszernövények ) növények kerülnek bele, ahol később is látszani fog a flórakosár érdemesebb dekoratívabbat választanunk.
Építés. A támfal felépítése nehéz munka, s nagy precizitást igényel. Fontos a megfelelő alapozás, a kellő tömörítés, beállítások. Fel kell mérnünk a talaj típusát, a támfal magasságát, a dőlésszöget, a szükséges anyagmennyiséget. Ki kell jelölnünk az alap helyét, a fal kanyarodását, finom hullámvonalát. Meg kell terveznünk a fal lezárását a végeken.
Alapozás. A 3-4 sornál magasabb flórakosár támfal, már alapozást igényel. Ez beton sávalap, aminek nagysága a talajtípustól, a fal magasságától, dőlésszögétől, a terheltségtől függ. Szükség esetén vasbetonhuzalokkal erősíthetjük meg.
Felépítés. Minden egyes elemet szintezzünk ki (nem könnyű, mert nem olyan precíz darabok), s egymással is legyenek szintben, különben a következő sorokban fog visszaköszönni. Az egyenes vonalaknál zsinórozhatunk is, de mindvégig figyeljünk a vonalvezetésre, oldalról belenézve. Ha elrontjuk óriási többletmunka a visszabontás! Inkább minden sornál többször ellenőrizzünk. Nagyon fontos a kanyarodás, a fokozatos szinteltolódás miatt, vigyáznunk kell az elemek "csúsztatásával", hogy a végén szép egységes képet adjanak. Minden elemet alaposan tömörítsünk be és a mögötte lévő földet is. Szükség esetén az elemeket törnünk is kell. Ajánlatos geotextil alkalmazása.
Beültetés, gondozás. Napfényes területre szárazságtűrőbb növényeket tegyünk, számolva azzal, hogy a beton jobban felmelegszik a tikkasztó nyári napon. Szerelhetünk a falba csepegtető öntözőrendszert is növénykéink vízigényének kielégítésére, de az esőztető öntözőnket semmiképpen se irányítsuk rá, az erózió miatt. Árnyékos helyre ültessünk bele árnyékkedvelőket, s ide általában öntözés sem kell. Ápolásuk gyomlálásból, metszésből, tápanyag utánpótlásból, öntözésből, növényvédelemből áll. S nagyon fontos: tudjunk mászni ezen a falon!