Metszés


Tél végén, tavasz elején legfontosabb kerti munka a metszés.A metszés több szempontból is kiemelt fontosságú. Fiatal gyümölcsfák esetében a későbbi korona kialakítása a cél. A már termő gyümölcsfák esetében a termőegyensúly, a korona szellőzöttségének és fényhasznosításának biztosítása, továbbá a növényvédelem megalapozása a főbb szempontok.

Korona kialakítása
A különféle koronakialakító metszések ( pl: orsó, karcsú orsó, szabad orsó, katlan, sudaras, kombinált, Palmetta, Haág, kombinált, váza, stb. koronaformák ) meghatározzák a későbbi termésmennyiséget, minőséget. A jól kialakított koronaformával a későbbi metszési munkánkat is megkönnyíthetjük. Fontos tudnunk, hogy mely gyümölcsfáknál mely koronaformák a legajánlottabbak. Az almánál a különféle orsó formák nagyon jól beváltak, a szilvánál a váza korona, az őszibaracknál még mindig a katlankorona a legelterjedtebb. 

Termő fák metszésének alapjai
Nézzünk végig a fán! Amennyiben beteg részt találunk rajta, azt távolítsuk el. Ha még vannak "gyümölcsmúmiák", szedjük össze és távolítsuk el ( a monília fertőzést megelőzendő ). Ritkítsuk meg a korona belsejét a felfelé- befelé-keresztbe növő vesszőktől, ágaktól. Figyeljünk a "vízhajtásokra", "fattyúvesszőkre", s szabaduljunk meg tőlük. Érezzük, hogy a korona belül jól átlátható, szellős legyen! Miután megjelennek a levelek, akkor is jusson napfény a belsejébe. Nézzük meg a termőrészeket, melyeken később a virágok lesznek, amelyekből a gyümölcs fog kifejlődni. Ahol szükséges ritkítsuk, hogy ne akadályozzák egymást a fejlődésben. A túl sok termést a fa nem fogja bírni. A hosszú vesszőket vágjuk vissza felére-harmadára. Ne engedjük túl magasra nőni (sokszor találkozhatunk leszedhetetlen terméssel, háztetőre nőtt fával). Próbáljuk "egyensúlyba" hozni a fát.  A rendszeres metszés egyensúlyban tarja a fát, de ha nem csináltuk rendszeresen, egy erősebb metszésre a fa erős hajtásnövekedéssel válaszol, ami az adott évben kevesebb termést hoz. Ezért, ha a fánk nagyon elvadult, mérsékelten metsszük, de a tavaszi zöldmetszést se felejtsük el! 

A metszés utómunkálatai 
A nagyobb sebeket fasebkezelő anyagokkal kenjük be. Szedjük össze a nyesedéket. A betegeket égessük el, a többit aprítva komposztálhatjuk. Nézzük végig a törzset, a repedésekben, kéregben megbújhatnak kártevők. Kefével tisztítsuk meg. A fa alatt, ne hagyjunk semmit, legyen szépen takarítva. Ezután egy lemosó permetezést követve várhatjuk a rügypattanást. 



30/812 08 18